Środkowe Kaszuby z powodu malowniczego ukształtowania terenu od półtora wieku nazywane bywają Szwajcarią Kaszubską. Tę część Pomorza pokrywają wysokie, łagodne wzgórza, jeziora i polodowcowe oczka kryjące się w głębokich obniżeniach, cieniste wąwozy i dzikie lasy dawnej Puszczy Kaszubskiej. Nie można nie wspomnieć o uroczej mozaice samotnych gospodarstw - tzw. pustków - rozsianych wśród pól, łąk i zagajników. 

Cieszyńska Kraina z kolei położona jest na południowych krańcach Śląska, przy granicy z Republiką Czeską. Największym jej bogactwem są lasy. Pokrywają zarówno jej północne, nizinne krańce, jak i stoki Beskidów. Ziemia Cieszyńska, dzięki swej odrębności, przez wieki wykształciła własne tradycje przejawiające się we wszystkich dziedzinach życia.

Dwa zaprzyjaźnione regiony postanowiły wspólnie promować swoje walory turystyczne i dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe. W efekcie powstał dwustronny ilustrowany przewodnik "Szwajcaria Kaszubska i Cieszyńska Kraina". W publikacji, pełnej fotografii i ciekawostek, znajdziemy nie tylko opisy największych atrakcji regionów, ale także propozycje wycieczek i mnóstwo pomysłów na aktywny wypoczynek. 

 
Autorami przewodnika są: Piotr Kowalewski i Tomasz Maciejczyk.