Jedni mówią, że jest kapryśna, inni z kolei podkreślają jej nieprzewidywalność. Jedno jest pewne – Babia Góra kryje w sobie wiele tajemnic, które sprawiają, że zyskuje również miano intrygującej. Każdego dnia daje się poznać z innej strony, ale czy pozwoliła już odkryć wszystkie swoje tajemnice? „Tajemnicza Babia Góra” – dzięki temu projektowi stanie się ona bliższa nie tylko mieszkańcom gminy Zawoja, ale przede wszystkim turystom. Skąd tak naprawdę wzięła się Królowa Beskidów? W czym tkwi jej porywisty charakter? I dlaczego jej szczyt nosi nazwę „Diablak”? 

Gmina Zawoja w porozumieniu ze słowacką gminą Oravska Polhora postanowiła odkryć tajemnice tego miejsca i sprawić, aby te tereny zostały również lepiej poznane przez turystów. W tym celu sięgnęli po środki Stowarzyszenia „Euroregion Beskidy” Interreg Polska - Słowacja i realizują transgraniczny projekt z Gminą Oravska Polhora „Tajemnicza Babia Góra”.

Turyści spacerujący po zboczach Królowej Beskidów mogą liczyć na moc zabawy z grą dostępną na urządzenia mobilne. Dzięki niej odkryją najciekawsze miejsca, potowarzyszą bacy w codziennych obowiązkach, zagłębią się w kulturę pasterską, zwyczaje górali babiogórskich, a także zmierzą się z wieloma zadaniami i łamigłówkami. W aplikacji mobilnej i na stronie http://tajemnicebabiejgory.eu znajdziemy również obszerną bazę ciekawych mijesc i tras, mapę z naniesionymi atrakcjami oraz panoramę z Babiej Góry. Aplikacja dostąpna jest na urządzenia z systemami iOS i Android, powstała (podobnie jak strona) w trzech wersjach językowych: polskiej, słowackiej i angielskiej.