Ekomuzea to przewodnik mobilny, skierowany do mieszkańców i turystów, biegaczy, rowerzystów odwiedzających teren obszaru działania 5 różnych Stowarzyszeń.

Dzięki aplikacji w prosty i wygodny sposób użytkownik dotrze i łatwo sprawdzi, co znajduje się w okolicy, co warto zobaczyć, odszukasz atrakcje turystyczne np. po nazwie. Oferuje szybki dostęp do wybranych przez siebie atrakcji turystycznych, ułatwia podróżowanie, zachęca do poznawania historii i kultury. Treści zostały przygotowane w trzech językach: polskim, rumuńskim i angielskim. Każdy znajdzie coś dla siebie: zamki, pałace, obiekty sakralne, zabytki, miejsca atrakcyjne pod względem przyrodniczym, a także obiekty sportowe i rekreacyjne. Tysiące barwnych zdjęć, interesujących opisów obiektów, kilometrów tras zebranych w jednym miejscu.

Ponadto Ekomuzea to świetna baza tras turystycznych, min. rowerowych, biegowych, nordic walking, edukacyjnych i wiele innych. Pokonując trasy można skorzystać z nawigacji, śledząc przy tym miejsca, obiekty naniesione na trasę. Aplikacja wykorzystuje technologię GPS lokalizując pozycję użytkownika, a także umożliwia lokalizację obiektów, czy produktów lokalnych. Ponadto nawiguje do wybranego miejsca, obiektu, trasy. Działa zarówno w trybie online jak i offline.

Aplikacja mobilna Ekomuzea jest efektem międzynarodowej współpracy w ramach projektu pn.: „Marka Turystyczna – sieć Ekomuzea” współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej.