Lasy Janowskie są kompleksem leśnym położonym w Kotlinie Sandomierskiej, na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego. Jedną z atrakcji znajdujących się na ich terenie, w Nadleśnictwie Janów Lubelski, jest leśne arboretum, dla którego stworzona została aplikacja mobilna, pomagająca użytkownikom zgłębić las oraz poznać ciekawe gatunki roślin nie tylko rodzimych, ale też specjalnie tutaj sprowadzonych.

Aplikacja mobilna „Leśny Ogród Janów Lubelski” to obszerna baza wiedzy, w której cenne i ciekawe informacje znajdą użytkownicy w każdym wieku, zarówno turyści, jak i mieszkańcy okolicy. Aplikacja jest zintegrowana ze stroną internetową, z którą wspólnie stanowią kompleksowy przewodnik po fragmencie Lasów Janowskich. W aplikacji znalazły się trasy turystyczne podzielone na kategorie oraz audioprzewodnik, pozwalający na zwiedzanie arboretum z lektorem w postaci Leśnego Dziadygi – strażnika tutejszych leśnych ostępów. Sporo ciekawostek o roślinach znaleźć można w encyklopedii, którą urozmaicają zdjęcia poszczególnych gatunków. Interesujące są także panoramy sferyczne, pozwalające spojrzeć na leśny ogród botaniczny z zupełnie innej perspektywy. Użytkownicy aplikacji mogą też sprawdzić bieżące wydarzenia odbywające się w okolicy.

Atrakcją szczególnie ciekawą dla młodszych użytkowników jest quiz z dziesięcioma pytaniami, który pozwoli na uporządkowanie wiedzy zdobytej podczas spaceru i sprawdzenie swojej spostrzegawczości. Pytania tekstowe i graficzne są nie lada uatrakcyjnieniem leśnego spaceru.